FC Bayern Monachium

Kluby z Anglii, Hiszpanii i Włoch należą do europejskich piłkarzy. Niemniej jednak jest klub, który ma więcej finałów niż na przykład słynna Barcelona i nie pochodzi z trio tych krajów. FC Bayern Monachium.

Herb Bayernu

Klub monachijski został założony przez sportowców z Monachijskiego Związku Gimnastycznego w 1879 roku. Ich macierzysta organizacja nie pozwoliła im wstąpić do Niemieckiego Związku Piłki Nożnej (DFB) i tego samego wieczoru, 27 lutego 1900 roku, gimnastycy opuścili klub i założyli Bayern Monachium Football Club.

W ciągu kilku miesięcy Bayern pokonał lokalnych rywali i dotarł do półfinału mistrzostw Niemiec Południowych. Do sezonu 1910/11 klub walczył z naprzemiennymi sukcesami o lokalne trofea i zajęcie pierwszego miejsca w pierwszym roku rozgrywek „Kreisliga”, nowo utworzonej Najwyższej Ligi Bawarskiej. Aż do pierwszej wojny światowej, która przerwała wszystkie rozgrywki piłkarskie w Niemczech, był to największy sukces.

Po wojnie Bayern stopniowo ponownie wygrał kilka lokalnych pucharów, zdobywając w 1926 roku po raz pierwszy mistrzostwo Niemiec Południowych. Drużynie udało się powtórzyć ten sukces dwa lata później. Pierwsze zwycięstwo w mistrzostwach Niemiec miało miejsce w 1932 roku, kiedy Bayern pokonał w finale Eintracht Frankfurt 2: 0.

Ale to był ostatni sukces Bayernu od wielu lat. Wraz ze stopniowym dojściem do władzy nazizmu Bayern został mocno dotknięty. Żydowski prezes klubu i trener opuścili Niemcy, klubowi nadano obraźliwą etykietę „Żyd”, a klub i zawodnicy mieli trudności w sporcie i życiu prywatnym.

Bayern przez wiele lat stał się centrum tabeli.

Złote lata

W 1963 roku Bundesliga powstała z połączenia poszczególnych zawodów regionalnych. Pięć drużyn miało awansować z Oberliga Süd, Bayern był trzeci w ostatnich latach, ale Monachium zdobył mistrzostwo w 1860 roku. Związek piłkarski zdecydował, że w nowych rozgrywkach każde miasto powinno mieć tylko jedną drużynę na początku, a Bayern awansował dopiero dwa lata później. Miał już w kadrze trzy młode talenty – Franza Beckenbauera, Gerda Müllera i Seppa Maiera.

W swoim pierwszym roku uczestnictwa w Bundeslidze Bayern zajął trzecie miejsce i zdobył puchar. To gwarantowało mu udział w przyszłorocznym Pucharze Zdobywców Pucharów, który klub zdołał wygrać po dramatycznym finale przeciwko Scottish Rangers z golem po dogrywce.

W latach 1965-1980 Bayern Monachium zdołał zgromadzić godną podziwu kolekcję trofeów na scenie krajowej i europejskiej:

 • 1x zwycięstwo w Pucharze Zdobywców Pucharów
 • 3x zwycięstwo w Pucharze Europy (dzisiejsza Liga Mistrzów)
 • 5x mistrzostwo ligi
 • 4x domowy kubek
 • 1x kubek międzykontynentalny

Franz Beckenbauer opuścił klub w 1977 roku, Sepp Maier i Uli Hoeness zakończyli w 1979, a Gerd Müller odszedł. Bayern czekał na nową erę.

Niepowodzenie?

To, co uważali za porażkę w Monachium, zostanie przejęte przez całą dziesiątkę gdzie indziej. Jednak Bayern miał już status europejskiego giganta, aw latach 80. i 90. klub odniósł jedyny sukces w europejskich pucharach – w sezonie 1995/96 Monachium zdobył Puchar UEFA (dzisiejsza Liga Europejska).

W domu Monachium nadal królowało, dodając kolejne dziesięć tytułów i jedenaście zwycięstw w różnych krajowych pucharach w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Mimo to przeszedł przez kryzys w domu i w roku 1991/92 zajął zaledwie pięć punktów powyżej szczebli zjazdowych. Na rok 1993/94 klub przejął legendarnego Beckenbauera i po czterech latach Bayern zdobył krajowy tytuł. Beckenbauer następnie usiadł na krześle prezesa klubu.

Franz Beckenbauer powrócił do roli trenera po raz kolejny w 1996 roku i wygrał z klubem wspomniany Puchar UEFA. Koniec lat 90. upłynął pod znakiem poszukiwań trenera, który przywróciłby do Bawarii europejskie tytuły. Ostatecznie Bayern znalazł go u byłego trenera Borussii, Otmara Hitzfelda.

Nowe tysiąclecie

Otmar Hitzfeld dołączył do zespołu w 1998 roku i udało mu się wygrać Bundesligę trzy razy w pierwszych trzech sezonach, dodając jeden tytuł Ligi Mistrzów i krajowy puchar. Do 2004 roku Bayern ponownie pełnił rolę tytułowej maszyny, ale potem maszyna utknęła i Hitzfeld pożegnał się z drużyną.

Podobny los czekał jego następcę Felixa Magatha – udało mu się wygrać ligę i puchar dwa razy z rzędu, po czym drużyna utknęła i pożegnała Bayernem z Bayernem.

Jakby zapowiadało całą dotychczasową pracę w nowym tysiącleciu, Bayern walczy z przeciwnikami, zbierając trofea i nagle kliknięcie, będzie żenujące przegrane z nowicjuszami, wypadnięcie z pucharu z przeciwnikami z drugiej ligi i tym podobne. Mimo to kolekcja triumfów od 2000 roku jest równie imponująca jak kolekcja z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku.

Osiągnięcia Bayernu Monachium

 • 28 tytułów w krajowych rozgrywkach Bayernu Monachium
 • 18 Pucharów Niemiec, 6 Pucharów Ligi, 6 Superpucharów Domowych
 • 5 zwycięstw w Lidze Mistrzów lub w Pucharze Europy
 • 1 zwycięstwo w Pucharze UEFA i 1 w Superpucharze Europy
 • 2 zwycięstwa w Pucharze Interkontynentalnym
 • 1 zwycięstwo w Pucharze Świata

Comments