Emirates Stadium

Londyński Arsenal ma obecnie siedzibę na jednym z najnowocześniejszych stadionów w Europie, ale nie zawsze tak było. Gdzie w przeszłości Gunners zabawiali fanów?

Od Dog Island po Emirates Stadium

Manor Ground

Pierwszy mecz, nadal znany jako Dial Square FC, rozegrał zespół na Isle of Dog w grudniu 1886 roku. Klub, zwany wtedy Królewskim Arsenałem, potrzebował stałego kursu, schronił się w Plumstead w południowo-wschodnim Londynie. Grał na Sportsman Ground, nazwanym tak od pobliskiego pubu, przez ponad sześć miesięcy. Po zalaniu pola przeniósł się do Manor Ground.

W Manor Ground nie było straganów, a widzowie często oglądali mecze z prowizorycznych straganów składających się z wynajętych ciężarówek. W 1890 roku Royal Arsenal przeniósł się na wygodniejszy Invicta Ground z kabinami i szatniami dla graczy. To był ich dom przez trzy lata, podczas których klub stał się bardziej profesjonalny i przemianował się na Woolwich Arsenal. Właściciel podniósł następnie czynsz, a klub wykorzystał wpływy z pozostałych udziałów, kupił Manor Ground i zbudował na nim proste stragany. W premierowym sezonie średnia frekwencja nowego toru wyniosła 6000.

Arsenal grał na Manor Ground przez następne dwadzieścia lat, klub skompletował dodatkowe trybuny, a niektóre mecze obejrzało nawet 20 000 widzów. Jednak odwiedziny stopniowo malały, także ze względu na to, że Manor Ground znajdował się w dzielnicy przemysłowej z minimalną liczbą stałych mieszkańców. W 1910 roku Arsenalowi groziło bankructwo. Przeciętna frekwencja ok. 11 000 widzów (Chelsea oglądało wówczas średnio 28 000 kibiców) nie wystarczyła na pokrycie kosztów klubu. Arsenal wyglądał na skończonego.

Highbury

Klub został uratowany przez Sir Henry’ego Norrisa, potentata na rynku nieruchomości i członka zarządu Fulham. Po nieudanej próbie połączenia obu klubów, znalazł dla Arsenalu nowy stadion – legendarne Highbury. Arsenal odbył finałowy mecz w Manor Ground w kwietniu 1913 roku, a następnie przeniósł się na północ przez Londyn.

Podobnie jak wiele innych stadionów, Highbury było dziełem architekta Archibalda Leitcha. Stadion kosztował 125 000 funtów, a pierwszy etap odbył się przed finałem, we wrześniu 1913 roku Arsenal pokonał Leicester Fosse 2: 1 w swoim drugim meczu ligowym.

Highbury przeszedł dwie generalne renowacje, pierwszą w latach trzydziestych XX wieku, w stylu Art Deco. Druga przebudowa miała miejsce w latach 90. XX wieku i była pod wpływem tzw. „Raportu Taylora”, który po tragedii w Hillsborough zalecał wymianę wszystkich miejsc na trybunach. W ten sposób Highbury dysponowało jedynie 38 149 miejscami siedzącymi, a ze względu na gęsto zaludnione położenie i utrzymanie wschodniej trybuny nie było miejsca na zwiększenie pojemności bez wydawania astronomicznych pieniędzy. W listopadzie 1999 r. Zarząd klubu zdecydował, że Arsenal potrzebuje nowego stadionu i rozpoczął przygotowywanie nowego schroniska piłkarskiego na 60 000 miejsc w pobliskim Ashburton Grove.

Emirates Stadium

W październiku 2004 roku zarząd klubu potwierdził, że nowy stadion będzie nosił nazwę Emirates Stadium. Nazwa była częścią nowej umowy sponsorskiej z Emirates Airlines. Stadion został ukończony w czerwcu 2006 roku.

drive-anglia-arsenał-kadłub-0795

Dawny stadion Highbury został stopniowo przekształcony w ponad 700 jednostek mieszkalnych, a na jego miejscu utworzono park. Dalsza historia Arsenalu jest już związana ze stadionem Emirates.

Nowy stadion powstał pod batutą zespołu architektonicznego Populous (HOK Sport Venue Event). Koszty budowy wyniosły około 390 milionów funtów. Uroczyste otwarcie stadionu 22 czerwca 2006 miało odbyć się w obecności królowej Elżbiety II, ale ze względów zdrowotnych musiał go zastąpić jej mąż, książę Filip. Królowa postanowiła zrekompensować nieobecność klubu iw lutym 2007 zaprosiła prezesa klubu, menedżera i pierwszą drużynę na popołudniową herbatę do Pałacu Buckingham.

 Emirates Stadium to trzeci co do wielkości stadion w Anglii (po Wembley i Old Trafford). Jego budowę często określa się jako wzorcowy przykład nowoczesnego stadionu. Stojaki składają się z trójwarstwowego pierścienia. Górne (26.646 miejsc) i dolne (24.425) miejsc oferują miejsca wspólne, w środkowej części, zwanej „klubową”, są droższe miejsca i loże. Pod trybunami znajdują się dwa poziomy pomieszczeń – kuchnia, magazyny, szatnie i drukarki.

Kiedy Arsenal przeniósł się na nowy stadion, podwoił wejściówkę, tylko z części „klubowej”, czyli ze środka, ma dochody z całego Highbury. Dodatkowo Arsenal od 2010 roku nie jest obciążony kredytami na odbudowę dawnego apartamentowca, a Highbury zaczęło spłacać. Uwolniony od trosk finansowych klub powinien rywalizować z najlepszymi w Anglii i Europie i ponownie walczyć o trofea.

Emirates Stadium w skrócie

  • Pojemność: 60 432
  • Największa wizyta: 60141 (3 listopada 2007 – Manchester United, Premier League)
  • Najniższa wizyta: 46539 (20.09.2011 przeciwko Shrewsbury Town, Puchar Ligi)
  • Rozmiar pola: 105 x 68 metrów
  • Okręg: Desso GrassMaster

 

 

Comments